Bezpečně k cíli: jak odolnost definuje naše úspěchy.

Často mě napadá, čím to je, že někteří z nás dosahují cílů, které si vytyčí, zatímco jiní se zvládnou jen nadchnout a při první, byť zdánlivé, překážce, svoji cestu vzdají. Někteří dokonce i zapomenou, že si sami cíl stanovili a jsou odsouzeni k tomu, že se po čase znovu pro něco nadchnou, znovu si cestu k cíli naplánují, nakoupí si další vybavení, je-li ho třeba, prožijí chvilku euforie, že JE TO MOŽNÉ a že TEĎ KONEČNĚ, aby si po čase celý koloběh zopakovali. A je fakt jedno, jestli jde o hubnutí, sport, změnu práce, změnu čehokoliv, co nás štve a dost možná i trápí. V jednom z příštích článků se pokusím vysvětlit, jak to, že nás náš vlastní mozek od nového cíle podvědomě zrazuje.

Znám ten stav moc dobře. Euforický start přemotivovaného začátečníka, ze kterého se ale nikdy nestane pokročilý, protože to vzdá, aniž by přesně věděl proč. Když jsem se to rozhodla změnit v oblasti sportu, trvalo mi skutečně dlouho, než jsem pochopila, co odlišuje úspěšné a neúspěšné.

Jsem v terapeutickém výcviku, studuji psychologii, a tak zde musím zdůraznit, že i neúspěch a selhání je v pořádku a k naší cestě patří. Zároveň si ale troufnu dodat, že pokud nám něco škodí, něco nám nevyhovuje, nejde se jen chlácholit v pocitu, že tak to má být, jsem na správné cestě, mám na všechno čas. Ne, je třeba se zvednout a jít proti odporu, i když to bolí, i když něco ztrácím. Uhnízdit se v pohodlí, pokud mi vyhovuje, nic mě netrápí, nic mi nevadí, je naprosto v pohodě. Uhnízdit se v pohodlí, když v myšlenkách žiji jiný život, v pohodě není. Život stojí za to, abychom ho prožili přesně tak, jak chceme.

Mým velkým nadšením se stala oblast sportovní psychologie. Sport není jen o fyzické síle a technických dovednostech. Je také o mentální přípravě, odolnosti a psychické stabilitě.

Konkurence ve sportovních disciplínách je nekompromisní a zdá se, že velmi důležitým faktorem, který odlišuje top sportovce od těch, které nechávají za sebou, je psychika. Proto se na začátek podíváme na pár důvodů, proč byste se měli zabývat sportovní psychologií i vy:

  1. Překovávání překážek: Sport je plný překážek a neúspěchů. Schopnost překonávat ztráty, selhání, zranění a jiné výzvy je součástí naší odolnosti. Resilience je schopnost nejen překonat obtíže a stres, ale je klíčová pro to vyrovnat se s neúspěchy i úspěchy a stále zůstat motivovaný a soustředěný na své cíle. Považuji to za klíčový faktor, který ve sportovní psychologii rozlišuje průměrné sportovce od těch nejlepších.
  2. Zlepšení výkonu: Souvisí se soustředěním a sebedůvěrou, kterou potřebujeme k dosažení našich výsledků.
  3. Zlepšení kvality života: Naučit se překonávat překážky a posilovat svou odolnost není důležité jen ve sportu, ale může mít dopad na váš celkový život.

Nikdy není pozdě začít pracovat na své mentální síle a odolnosti. Buďte připraveni na výzvy, které život (a sport) přináší a dosáhněte svých cílů sebejistě a efektivně. Začněte pracovat na své mentální přípravě ještě dnes a uvidíte, jak se vaše cíle začnou plnit.

Odolnost, nebo-li schopnost překonávat překážky, jít i přes „bolest“zůstat motivovaný i v těch nejtěžších chvílích, je tím, co vás může posunout od průměrnosti tam, kam chcete.

Běžte bezpečně, ale běžte.