Jak koně pomáhají při úzkosti?

Přetrvávající úzkost může být vysilující stav, který může ztěžovat náš běžný život, jako je odchod do zaměstnání nebo do školy. Možná to z namená, že se cítíte vystrašení, ochromení, stydíte se a omezujete všechny své sociální kontakty. Možná to znamená, že častěji sáhnete po alkoholu nebo cigaretě, abyste se pokusili uvolnit a uklidnit.

Sedím shrbená u počítače a bolí mě za krkem. Měla bych se narovnat, ale teď mi to je jedno. Je mi všechno jedno, potřebuji jen to, aby mi bylo dobře. Zaplavuje mě strach, ale nedokážu si pojmenovat, čeho přesně se bojím. Určitě jsem nemocná a zítra musím k doktorovi. Včera mi brněly ruce. Googlovala jsem, co by to mohlo být. To jsem teda vážně neměla dělat. Žaludek se mi svírá, jako bych nejedla několik dní, přesto jsem do sebe nedostala víc než pár piškotů. Chtěla bych lusknout prsty a probrat se. Jsem jako v mlze. Možná se mi děje něco v hlavě. Nádor, něco mi tam prasklo. Co já vím. Cítím se jako bych pořád koukala „do blba“ a nemůžu se probrat.

Občasnou úzkost, kterou bychom v somatických projevech nejjednodušeji připodobnili k nervozitě a napjatosti, zažije během svého života každý. Je to emoční a tělesný signál, že jsme se dostali do situace, která není příjemná a před kterou je třeba se chránit. Pokud však tyto přirozené obranné mechanismy přehlížíme, může se u nás rozvinout velmi silná trvalejší úzkost provázená:

  • nepříjemnými proměnlivými tělesnými příznaky (jeden den bolí hlava, druhý den slabost v nohou nebo závratě…), které nás po nějaké době většinou přivedou k praktickému lékaři;
  • katastrofickými scénáři, na které neplatí racionální argument;
  • opakovanými pocity náhlého zahlcení nepříjemnými pocity až projev paniky;
  • pocity depersonalizace, tedy že nemáme věci pod kontrolou;
  • v některých případech i pocity derealizace (jako byste byli za sklem, odtrženi od reality).

A takto silnou úzkost si jistě nepřejete zažít. Stát se to však může každému. Pokud úzkost delší dobu ignorujeme, může přerůst v psychické onemocnění.

V případě silných úzkostí se obraťte na svého praktického lékaře, psychiatra nebo vyhledejte psychoterapeutickou pomoc. 

Příčina úzkostí bývá nejčastěji vyčerpání duše. Přehlížíme, že v našem životě něco přebývá, nebo nám naopak něco schází. Bývá to až takhle prosté. Přesto cesta z úzkosti často nevede pouze přes léky a psychoterapii. Je nutné mobilizovat svou sebepomoc. A v tom vám může pomoci třeba lekce s koňmi.

3 oblasti, ve kterých vám koně mohou pomoci:

  • S koňmi musíte být plně přítomní. Jakmile totiž zabrousíte v myšlenkách jinam, hned se to na vaší spolupráci s koněm projeví. I když to v dnešní době začíná znít jako prázdná fráze, vědecké důkazy nás stále přesvědčují, že plná přítomnost je klíč ke zmírnění napětí.
  • Plně si začnete uvědomovat svoje pocity a tělesné projevy. Koně poznají, jak se cítíte, zda jste nervózní, napjatí a máte strach. Obecně to znamená, že se od vás budou snažit vzdálit. Nechtějí vás odmítnout, pouze se chtějí cítit bezpečně a pohodlně. To je pro ně prvořadé.
  • Jakmile rozpoznáte své pocity a pojmenujete si své tělesné projevy, můžete začít navazovat vztah s koněm. Naučíte se využívat váš dech ke zmírnění obtíží a získáte návod na mindfulness techniky, které si odnesete do vašeho každodenního života.

Koně jsou přirozeně zvědaví a odměnou pro vás bude jejich plná pozornost.

Nezůstávejte při úzkosti sami. 

Vhodné pro děti, dospívající i dospělé.